Zwierzęta drapieżne

Zwierzęta drapieżne mają cztery łapy z pazurami i wszystkie rodzaje zębów, a wśród nich najsilniejsze kły, którymi rozrywają inne zwierzęta służące im za pokarm.

Z pośród tych drapieżników kot i pies zostały udomowione. Oba chodzą na końcach palców, ale pies dotyka się pazurami ziemi, a kot chodząc wsuwa je. Kot wysuwa pazury tylko rzucając się na zdobycz. Do kotów drapieżnych należy u nas ryś, a w gorących krajach wielkie i wspaniałe zwierzęta, jak np. lew, tygrys, pantera i lampart. Od dawna trzymano je w menażeriach i z południa posyłano w darze na północ. Tak np. król Władysław Jagiełło dostał w darze lwy od miasta Florencji.

Przyjaciel człowieka, pies, chroni go nieraz od szkodników: lisa i wilka, które są z nim pokrewne. Łasice i kuny, zwinne zwierzątka o długim kadłubie a krótkich łapkach, są tak samo krwi chciwe, jak koty i niektóre z nich wyrządzają nieraz znaczne szkody w kurnikach. Ale futra łaski i innych łasic, jak np. tchórza, tumaka, sobola są cenione.

Wydra ma palce spięte błoną, bobruje swobodnie po wodach, żywi się rybami i niemałe tym wyrządza szkody. Młodą wydrę można oswoić jak psa i ułożyć do polowania na ryby. Taką sławną wydrę miał znany autor pamiętników, Jan Chryzostom Pasek, żyjący za czasów króla Sobieskiego.

Niedźwiedzie stąpając opierają się nie na palcach, ale na całej stopie. Niedźwiedzie za młodu żywią się owocami, robiąc szkody w owsach, ale na starość lubią mięso, a lubują się zawsze w miodzie. Zwierzęta te kryją się na zimę po jaskiniach i zasypiają. Niedźwiedź nasz daje się oswoić, jak to powszechnie wiadomo. W podbiegunowych okolicach żyje biały niedźwiedź z ogromnymi kłami, doskonale pływający i groźny nawet człowiekowi.