Ziemnowodne i walenie

Ziemnowodne

Ziemnowodne foki są to zwierzęta drapieżne, przebywające w morzach podbiegunowych. Ich ciało na 1,5 m długie jest wrzecionowate, przechodzi z jednej strony w krótką szyję z płaskawą głową, z drugiej w krótki ogon objęty dwoma tylnymi odnóżami. Przednie odnóża osadzone są ku przodowi po bokach tułowia.

Foki są doskonale przystosowane do życia w wodzie, podobnie jak nietoperz jest przystosowany do latania w powietrzu, a kret do życia w ziemi.

Ponieważ foki dwie trzecie w części swego życia przepędzają w zimnych podbiegunowych morzach, a ledwo jakąś trzecią na lądzie, więc ich ciało musi być zabezpieczone od zimna lepiej niż przez futro. Zapobiega temu gruba warstwa tłuszczu, otaczająca całe ciało pod skórą, która zarazem sprawia, że ich ciało jest gatunkowo lżejsze i ułatwia fokom pływanie. Wytopiony tłuszcz fok nazywamy tranem.

Całe ciało foki mającej krótką a grubą szyję, przechodzi w obły tułów i wygląda jak wrzeciono, łatwo więc pruje wodę. Z ciała wystają, podobnie jak u kreta, prawie tylko dłonie i stopy, których palce są spięte błoną i służą za wiosła i ster, podobnie jak płetwy ryb. Foki pływając rozciągają błonę między palcami, tworząc jakby wiosło, po czym ją ściągają i tym sposobem poruszają się w wodzie z wielką szybkością i zręcznością. Mają w rękach i nogach do pływania przystosowanych wielką siłę, bo trzonki tych wioseł, tj. ramię i przedramię, podobnie jak u kreta, są grube, krótkie i prawie całe wewnątrz tułowia ukryte. Ich uszy nie mają muszli, a otwór zewnętrzny ucha, podobnie jak nosa, zamykają podczas nurkowania.

Morsy do fok podobne, mają potężne kły wystające im na dół z pyska. Skóra, tłuszcz zwany tranem i kły tych zwierząt są pożyteczne człowiekowi, który też na nie zawzięcie poluje. Foki są nadmorskim mieszkańcom dalekiej północy bardzo pożyteczne; dostarczają im bowiem nie tylko pokarmu, lecz także tłuszczu do oświetlania mieszkań, oraz kości, z których robią sobie narzędzia.

Walenie

Walenie są to morskie zwierzęta, co podobnie jak ryby przepędzają całe życie w morzu. Nie wychodzą wcale na ląd, więc zatraciły całkiem tylne kończyny a przednie nie mają wyraźnych palców i wyglądają jak płetwy ryb. Walenie poruszają się za pomocą ogona, kończącego się wielką płetwą, a przednich kończyn używają do steru. Delfin wygląda jak wielka ryba i ma ostre zęby, podobne do rybich.

Wielorybom wypadają za młodu zęby tak, że na starość są całkiem bezzębne. Za to w górnej części wyrastają im dwa szeregi płyt rogowych, gęsto stojących, zwanych fiszbinem. Wieloryby mają przełyk wąski, mogą się więc żywić tylko drobnymi zwierzętami morskimi, a przez fiszbiny przecedzają wodę, która im się z tą drobną karmą dostała do paszczy. Wieloryby są największymi zwierzętami na świecie, dochodzą bowiem 30 m długości. Pod skórę mają mnóstwo tłuszczu, z którego wytapia się tran. W celu pozyskania tego tranu i fiszbinu tępi je człowiek w północnych morzach, gdzie wieloryby pospolicie żyją.

Zwierzęta mięsożerne w ogólności

Małpy, nietoperze, owadożerne, drapieżne, foki i walenie, są to wszystko zwierzęta ssące, wyłącznie albo przeważnie mięsożerne. Oprócz waleni wszystkie mają też kły, służące im do przytrzymywania i szarpania zdobyczy. Najlepiej do tego przystosowane są koty, których wysuwalne pazury są straszną bronią. Koty, wsunąwszy pazury, stąpają cicho i nie płoszą wskutek tego swojej zdobyczy; potem rzucają się na nią jednym susem, wysuwają pazury i przytrzymują niemi swą pastwę.