O innych węglach kopalnych

Jest inny węgiel kopalny, zwany brunatnym albo lignitem, gorszy do palenia niż kamienny, bo daje mniej ciepła. Nieraz można w nim odróżnić dokładnie utkanie drzewne. Ten węgiel powstał w podobny sposób, jak węgiel kamienny, ale że krótszy czas leżał pod ziemią i mniej został ściśnięty, więc dlatego części roślin, z których powstał, mniej zostały zmienione i mają zwykle barwę brunatną torfu.

Można by powiedzieć, że torf jest materiałem, z którego by po wiekach mógł powstać węgiel, naprzód brunatny, potem kamienny, a wreszcie tak zwany antracyt. Antracyt jest to węgiel, do kamiennego najpodobniejszy, ale jeszcze więcej ściśnięty; niema już w nim żadnych warstw i pali się bardzo trudno. Można go używać tylko we fabrykach, mających wysokie kominy z wielkim ciągiem powietrza.

Torf, węgiel brunatny, węgiel kamienny i antracyt powstały ze szczątków roślinnych i zawierają, jak wszystkie ciała roślin, najwięcej węgla. W torfie jest ledwo połowa wagi samego węgla, który utlenia się podczas palenia, w węglu brunatnym jest go więcej, w kamiennym i antracycie najwięcej.

 

One Response to “O innych węglach kopalnych”
  1. Reklama says: